Waga najazdowa – niezbędne wyposażenie wielu firm z branży transportowej

Rozwój transportu kołowego, a w szczególności rozwój logistyki jako całości działalności gospodarczej spowodował, że na polskich drogach pojawiło się wiele samochodów ciężarowych, przewożących materiały wielkogabarytowe. Potrzebą nie tylko rynku transportowego, ale też instytucji drogowych oraz służb mundurowych egzekwujących prawo drogowe stało się posiadanie niezbędnego instrumentarium jakim jest waga najazdowa.

Jakie zadania można realizować za pomogą wagi najazdowej?

Waga najazdowa ma za cel dokładne zważenie samochodów oraz przewożonego przez nie ładunku. Waga najazdowa służy również do sprawdzenia tonażu różnych elementów jak palety, słupy nośne, elementy konstrukcyjne. Dzięki zastosowaniu wagi firmy transportowe mogą szybko przeanalizować wagę swojej floty i czy może zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszać się na wytyczonej wcześniej trasie.

W jakich działalnościach gospodarczych waga najazdowa jest potrzeba?

Jak już wcześniej wspomniano, wagi najazdowe pomagają w branżach transportowych poruszać się zgodnie z wymogami prawa. Jednak funkcjonuje wiele innych branż, gdzie taka waga pomaga w prowadzonej działalności gospodarczej. Są to huty stali, szkła, gdzie przewozi się ciężkie elementy. Dotyczy to również branży budującej drogi, autostrady, mosty, a także w branży rolno-przemysłowej używa się wag najazdowych, m. in. w elewatorach, które zajmują się skupem i sprzedażą zbóż: pszenicy, kukurydzy, rzepaki, słonecznika itp. Także producenci nawozów, pasz czy przemysłu zbrojeniowego korzystają z tego instrumentarium jakim jest waga najazdowa. Ponadto z wagi najazdowej korzystają służby mundurowe jak Służba celna, Straży Granicznej, kontrolującej stan techniczny pojazdów i przewozu. 

Udostępnij: