Specyfika naprawy form wtryskowych

Formy wtryskowe odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji części z tworzyw sztucznych. Są drogie w zakupie, a straty operacyjne w przypadku awarii są ogromne, więc każda interwencja musi być szybka. Naprawa form wtryskowych dotyczy w szczególności powstałych błędów obróbki odcisków i rdzeni, wypadków w produkcji, zużycia lub zmiany geometrii części po etapie projektu, a nawet po pierwszym użyciu. Naprawa form wtryskowych ma na celu uzupełnienie ubytków, które powstały na powierzchni formy i przywrócenie całemu elementowi właściwej geometrii.

Specyfika naprawy form wtryskowych

Dokonując naprawy form wtryskowych, niezbędne jest, aby ta interwencja nie zmieniała wyglądu powierzchni części z tworzywa sztucznego. Przy naprawie form wtryskowych należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których konieczne jest dodanie materiału lub jego odtworzenie, co dotyczy wszystkich przypadków naprawy i wielu przypadków modyfikacji. Wkłady te są wykonywane przez spawanie, tulejowanie, galwanizację, natryskiwanie itp. 

Do naprawy form wtryskowych najczęściej wykorzystywane są różne technologie napawania, w tym tradycyjne spawanie metodą TIG, jak i nowoczesne napawanie laserowe.

Naprawę form wtryskowych najlepiej powierzyć profesjonalnym firmom, które specjalizują się w wytwarzaniu, naprawie i regeneracji form wtryskowych. Gwarantuje to, że w trakcie naprawy form wtryskowych nie dojdzie do powstania porów, przepaleń lub innych zmian struktury metalu. Ponadto firmy zajmujące się profesjonalna naprawą form wtryskowych zapewniają nie tylko wysoką precyzję obróbki skrawaniem, ale też i dokładne wykończenie powierzchni formy.

Udostępnij: