Patenty europejskie – szczegóły

Podstawy i założenia patentu europejskiego zbudowane są na ochronie dóbr i własności intelektualnej, jaką gwarantuje patent krajowy. Posiadanie patentu europejskiego przekłada się na zabezpieczenie wynalazków przed bezprawnym wykorzystywaniu ich do własnych celów przez niepowołane osoby fizyczne oraz prawne. Patent europejski może obowiązywać na terenie aż 38 krajów, leżących na Starym Kontynencie. Patent europejski stanowi gwarancję, iż renoma (przede wszystkim przedsiębiorstwa) nie zostanie naruszona, a właściciele danego dobra nie będą narażeni na straty finansowe.
Patenty europejskie wystawiane są przez Europejski Urząd Patentowy, posiadający siedzibę w Niemczech, w Monachium, w oparciu o Konwencję o udzielanie patentów europejskich z dnia 5 października 1973 roku. O patent europejski może ubiegać się każda osoba i firma, bez względu na obywatelstwo, miejsce zamieszkania, a także fakt, gdzie zarejestrowana jest dana działalność gospodarcza. Obywatele Polski składają gotowy wniosek o patent europejski w krajowym Urzędzie Patentowym, który staje się pośrednikiem między interesantem a Europejskim Urzędem Patentowym i przekazuje formularz do właściwego organu.
Patenty europejskie – szczegóły
Jak w przypadku niemal każdego postępowania urzędniczego, tak samo w kwestii ubiegania się o przyznanie patentu europejskiego, podmioty gospodarcze i osoby fizyczne czeka często długa i czasochłonna przeprawa przez formularze. Jednym z nieodłącznych elementów uzyskania patentu europejskiego jest właśnie złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku i dostarczenie kompletu dokumentów do krajowego Urzędu Patentowego. Szczegółowe informacje na temat tego, co umieścić w formularzu, zostały zawarte w Konwencji o udzielanie patentów europejskich i regulaminie wykonawczym.
Obowiązkowymi adnotacjami, jakie powinny znaleźć się w wniosku o patent europejski, to m.in. dokładny opis tekstowy i graficzny wynalazku, to jak działa i jaką funkcję może pełnić, a także dane osobowe pomysłodawców, tudzież osoby/grupy zgłaszającej chęć opatentowania wynalazku na terenie Europy. Warto zaznaczyć, że formularz o patent europejski może zostać sporządzony w języku polskim, jednak w określonym terminie należy przełożyć go na jeden z języków urzędowych Europejskiego Urzędu Patentowego – niemiecki, angielski lub francuski, aby patent europejski stał się prawomocny.
Kancelaria Patentowa – patenty europejskie
Z uwagi na złożoność wnioskowania o patent europejski, najlepszą opcją jest skorzystanie z usług wykwalifikowanych i doświadczanych rzeczników, którzy zajmują się ochroną własności intelektualnej. Nasza kancelaria oferuje kompleksowy pakiet świadczeń. Zajmujemy się przygotowywaniem wniosków o patent europejski, składamy w imieniu klientów gotowe formularze do rozpatrzenia, doglądamy spraw podczas trwania procesu, a także po uzyskaniu patentu europejskiego monitorujemy, czy Państwa prawa są przestrzegane. Zapraszamy do współpracy – podczas rozmowy omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania związane z tematem patentów europejskich.