Korniki w belkach

Kornik to popularny gatunek chrząszcza, który ma istotny wpływ na przyrodę, jednak jego szkodliwa działalność utrudnia życie również ludziom. Konkretne gatunki korników żerują na konkretnym rodzaju drzewa.
Korniki w belkach
Belki jak również inne rodzaje drewna konstrukcyjnego są częstym siedliskiem tych drewnojadów. Korniki tworzą sporej głębokości korytarze i sprawiają, że drewno staje się słabsze.
Nieodpowiednio zabezpieczone elementy więźby dachowej tracą swoją wytrzymałość i przestają prawidłowo pełnić swoją rolę.
Aby zabezpieczyć drewno przed niszczycielskim działaniem kornika, należy je odpowiednio zaimpregnować. Istnieją dwa rodzaje aplikacji. Pierwsza to metoda bezciśnieniowa, polegającą na kąpieli lub smarowaniu, natomiast druga ciśnieniowa to jak sama nazwa wskazuje aplikacja środka pod wysokim ciśnieniem.
Na belkach zaatakowanych już przez korniki wykonuje się odpowiednie zabiegi owadobójcze. Są to opryski powierzchniowe lub w niektórych przypadkach dogłębne wlewy. Czynności powtarza się kilkukrotnie w odpowiednich odstępach czasowych.
Druga metoda jest o wiele skuteczniejsza, gdyż eliminuje dodatkowo larwy kornika. Często stosuje się owijanie opryskanego drewna folia budowlaną i pozostawienie jej na trzy doby. Tak zabezpieczone drewno pozwala na przedłużenie działania zastosowanego środka.