Systemy suchej zabudowy powstają przeważnie z płyt gipsowo-kartonowych (stosowane są głównie na poddaszach) – poznajmy też inne płyty do tej zabudowy

Oto inne płyty (oprócz gipsowo-kartonowych), z których powstaje system suchej zabudowy (stosowany głównie na poddaszach):

1). Budowlane – należy wiedzieć, że są to płyty wykonane na bazie niezawierającego związków CFC (freonów), sztywnego rdzenia z polistyrenu ekstrudowanego XPS, obustronnie pokrytego specjalną, modyfikowaną polimerowo zaprawą mineralną z wtopioną siatką wzmacniającą z włókna szklanego. Warto dodać, że są one odporne na zawilgocenie, a dzięki mineralnej powierzchni łatwo się je wykańcza, na przykład przyklejając płytki ceramiczne. Tymi płytami możemy w prosty sposób wyrównać powierzchnię, obudować wannę, zabudować rury, wykonać blat pod umywalkę czy zlew.
2). Gipsowo-włóknowe – należy wiedzieć, że składają się z gipsu i włókien celulozy. W przeciwieństwie do płyt gipsowo-kartonowych posiadają jednorodną strukturę. Są twarde, odporne na zadrapania i uszkodzenia. Są zarówno ogniochronne, jak i wodoodporne. Zapewniają także dobrą izolację cieplną i dźwiękową, a ich równa i gładka powierzchnia ułatwia nakładanie powłok malarskich.
3). Cementowo-włóknowe – należy wiedzieć, że posiadają rdzeń cementowy zbrojony z dwóch stron siatką z włókna szklanego. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i ogień, a także niemal niewrażliwe na wilgoć.

Udostępnij: