Tworzenie iniekcji kurtynowej

W celu zmniejszenia wypiętrzenia wody stosuje się górne i dolne kurtyny iniekcyjne oraz system odwadniający wzdłuż dna części manipulowanej. Zadaniem iniekcji kurtynowych jest wydłużenie drogi filtracji, a tym samym zmniejszenie siły unoszącej, która ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo obiektu.

Iniekcja kurtynowa – tworzenie

Aby skonstruować kurtynę wtryskową, należy najpierw wykonać płytę wtryskową. Rury PVC, przez które odbywa się iniekcja, są umieszczane w betonie przed jego zabetonowaniem. Ponieważ jest to obiekt liniowy, nie da się uniknąć złączy roboczych, co oznacza, że jeśli są złącza, to są również przesiąki. Ponieważ celem tej kurtyny jest ograniczenie przesiąkania, spoiny te należy poddać obróbce i uniemożliwić wodzie przedostawanie się przez nie. Cóż, nie może być inaczej, o tym też pomyślano. Po zabetonowaniu każdego bloku na jego końcu umieszcza się pasek hypelonu, który przechodzi do następnego bloku, ale to nie wystarcza do zapewnienia wymaganej wodoszczelności.

Po wykonaniu płyty iniekcyjnej i wstrzyknięciu kurtyny w szczelinę, wierci się dwa rzędy otworów na głębokość nieco większą niż sama płyta i wstrzykuje się w nie specjalną zaprawę cementową. Zaprawa ta bardzo dobrze rozszerza się i uszczelnia w kontakcie z wodą. Dzięki tym wszystkim zabiegom powinna zostać osiągnięta pożądana szczelność, a obiekt powinien bez problemów spełniać swoje przeznaczenie. Teraz iniekcja kurtynowa spełnia swoje zadanie.

Udostępnij: