Uniwersalny materiał budowlany, czyli płyta OSB

Płyta OSB znalazła zastosowanie głównie w budownictwie. Jednak spektrum jej użycia jest dość szerokie i ogranicza je tylko ludzka wyobraźnia.
1. Sposób produkcji.
Do produkcji płyt używane są wióry drzew iglastych. Wióry muszą mieć właściwy kształt. Pożądane jest, by były podłużne, co polepsza wytrzymałość płyt. Drewniane drzazgi sklejane są przy pomocy żywic. Wielowarstwowa struktura w połączeniu z materiałem spajającym jest w stanie stworzyć bardzo wytrzymałą konstrukcję. Trzy warstwy płyt OSB zbudowane są z wiórów różnej wielkości i układanych pod kątem prostym w stosunku do poprzedniej warstwy.
2. Rodzaje i wymiary.
Wśród materiałów budowlanych OSB płyta jest tworzywem uniwersalnym. Dzieli się je na cztery rodzaje ze względu na warunki użytkowania.
– do warunków suchych – ogólnego stosowania
– do warunków suchych – płyty nośne, konstrukcyjne
– do warunków wilgotnych – jw.
– do warunków wilgotnych – płyty o wysokiej wytrzymałości.
Najpopularniejsze wymiary, w jakich jest produkowana to 1250 × 2500 mm. Zdarza się, że jest też oferowana w większym formacie – 2070 × 2800 mm lub na przykład na podbitki sufitowe w niespotykanych proporcjach 140 × 2500 mm.
Zdaniem użytkowników OSB płyta wymiary ma znormalizowane w sposób optymalny i wśród wielu proporcji można znaleźć tę, najlepiej pasująca do wykonania konkretnego zadania.
3. Użycie płyt w budownictwie.
Większość użytkowników podkreśla też, że OSB płyta grubość i związana z nią wytrzymałość na ugięcie i ścinanie ma na poziomie spełniającym najwyższe wymagania. Najczęściej używana jest do wykonywania konstrukcji budowlanych. Są to zabudowy tymczasowe jak szalunki lub stałe, będące składnikiem projektu budowli. Powstają z niej całe budynki w technologii drewnianej. Ideałem jest płyta OSB wodoszczelna, która może być z powodzeniem stosowana w pomieszczeniach, gdzie może mieć stały kontakt z wilgocią.
Czy to jest płyta OSB na podłogę, czy inny element konstrukcyjny budowli, płyta OSB zaspokaja całość zapotrzebowania funkcjonalnego stawianego przez użytkowników.